20190917_104827

Klimatyzacja i jej rodzaje

Gdy raz przyzwyczaimy się do komfortu, jaki daje klimatyzacja, trudno jest z tego zrezygnować. To dlatego z samochodów, centrów handlowych i biur klimatyzacja coraz częściej trafia do domów i mieszkań. Wprawdzie w Polsce nie jest to jeszcze standard, ale popularność takich rozwiązań stale rośnie.

Szacuje się, że w naszym kraju zaledwie około 2% prywatnych domów i mieszkań wyposażona jest w klimatyzację. W sumie to kilkaset tysięcy urządzeń, w większości niewielkich i mobilnych klimatyzatorów przenośnych, tzw. monoblock. Liczba ta gwałtownie rośnie – w 2002 klimatyzatorów było około 12 000, w 2012 roku już około 50 000, w 2015 roku – około 150 000, a w 2018 roku już prawie 200 000. Globalne ocieplenie powoduje, że znajdująca się w obszarze klimatu umiarkowanego Polska coraz częściej doświadcza fal upałów – w niektórych rejonach średnia liczba dni z temperaturą powyżej 30 stopni Celsjusza zwiększyła się w ostatnich latach z 5 do 15, a w rekordowo gorących latach liczba ta potrafiła nawet ulec podwojeniu! Powoli konieczność posiadania klimatyzacji w domu staje się więc faktem, a nie tylko fanaberią.

Zwiększyły się temperatury ze oknem, jednak upalne dni występują zaledwie przez kilka tygodni w roku – gorące dni pojawiają się przede wszystkim w lipcu, a także w czerwcu i sierpniu, w maju i wrześniu stanowią jednak rzadkość. To dlatego klimatyzatory w naszych mieszkaniach rzadko montujemy na stałe – używamy ich tylko przez krótki czas w ciągu roku, a następnie chowamy do szafy czy na strych aż do następnego lata, gdy znów będą potrzebne. Niestety takie podejście powoduje, że przyjemny chłód w naszych mieszkaniach jest wyjątkowo kosztowny – przenośne urządzenia mają małą moc i niewielką sprawność, do tego są dość głośnie, a ich zakup to spory wydatek. Jest to jednak jedyna opcja dla tych, którzy za wszelką cenę chcą uniknąć remontowego zamieszania.Jeśli komfortowa temperatura we wnętrzu przez cały rok jest dla nas ważna i nie chcemy wydawać na to majątku, to warto poznać alternatywy dla małych, mobilnych klimatyzatorów, które w kilka chwil znikają z półek supermarketów budowlanych gdy tylko za oknem zaczyna rosnąć temperatura.

Klimatyzacja typu Split

To najpopularniejszy, najprostszy i najtańszy rodzaj stałej klimatyzacji. Tego typu system służy do chłodzenia pojedynczych pomieszczeń. Składa się z dwóch elementów – jednostki wewnętrznej montowanej w pokoju oraz jednostki zewnętrznej montowanej na elewacji lub balkonie. Oba elementy są ze sobą połączone, a czynnik chłodniczy krąży miedzy nimi pobierając ciepło z powietrza wewnątrz i oddając je na zewnątrz. System tego typu jest prosty w montażu i obsłudze, jego sprawność jest wysoka, a poziom hałasu niewielki, ponieważ element generujący dźwięki znajduje się poza pomieszczeniem.

Klimatyzacja typu Multispilt

Jest to rozszerzenie systemu split – z jedną jednostką zewnętrzną połączonych jest kilka jednostek wewnętrznych, które mogą służyć chłodzeniu dużego pomieszczenia w kilku punktach lub być podłączone niezależnie do siebie w kilku pokojach dając możliwość indywidualnej regulacji temperatury w każdym z nich. Warto zaplanować tego typu instalację już na etapie projektowania domu lub jego wykańczania, ponieważ w innym wypadku jej montaż będzie wiązać się ze sporymi nadkładami i szeregiem niedogodności dla mieszkańców.

Klimatyzacja VRV/VRF

Klimatyzacja o zmiennej ilości czynnika chłodniczego to najbardziej skomplikowana i rozbudowana opcja stosowana przede wszystkim w dużych obiektach takich jak hotele czy biurowce – można w ten sposób podłączyć nawet kilkadziesiąt jednostek wewnętrznych w jeden spójny system, którego moc może być na bieżąco dostosowywana do aktualnych potrzeb.

Jeśli jesteś zainteresowany tego typu inwestycją, skontaktuj się z nami, a zaproponujemy Ci skrojone na miarę rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb i chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.