1280px-Heat_Pump small

FAQ Pompy Ciepła

Ile można oszczędzić korzystając z pompy ciepła?

Ogrzewanie pompą ciepła to około 75% niższe rachunki niż przy ogrzewaniu elektrycznym, około 50% niższe rachunki niż przy ogrzewaniu olejem opałowym oraz o około 40% niższe rachunki niż przy ogrzewaniu gazem ciemnym. Oczywiście są to wartości szacunkowe i ostateczna różnica w kosztach zależy od charakterystyki budynku, sposobu jego wykorzystywania oraz cen konkretnych rodzajów paliwa zasilającego kocioł centralnego ogrzewania. Oszczędności będą jeszcze większe jeśli w domu zainstalowana jest rekuperacja.

Kiedy najbardziej opłaca się korzystać z pomp ciepła?

Pompy ciepła stanowią alternatywę przede wszystkim dla kotłów elektrycznych, szczególnie gdy nieruchomość nie ma dostępu do innych paliw, np. gaz ziemny, olej opałowy. W takim wypadku oszczędności będą największe. Warto rozważyć montaż pomp ciepła także w przypadku kotłów opalanych paliwami stałymi, drewnem lub węglem, ponieważ w pełni automatyczne systemy również wówczas generują spore oszczędności, a ciepła woda i ogrzewanie domu przestaje wiązać się z wiecznym bałaganem, składowaniem zapasu paliwa na zimę oraz koniecznością wykonywania nieustannej pracy przy rozpalaniu w piecu i usuwaniu popiołu.

Czy stosowanie pomp ciepła w naszym klimacie ma sens?

Oczywiście! Nawet w wypadku ujemnych temperatur za oknem możliwe jest pozyskiwanie energii cieplnej z otoczenia i używanie jej do ogrzewania domu i ciepłej wody. Pompy ciepła woda-woda działają cały rok, niezależnie do warunków atmosferycznych, w wypadku pomp woda-powietrze, gdy ilość energii w otoczeniu jest za mała do skutecznego grzania włączana jest grzałka elektryczna, która dostarcza niezbędnego ciepła, więc dom nie zostaje odcięty od ogrzewania w najzimniejszym okresie roku. Pompy ciepła są w stanie działać, nawet gdy za oknem jest kilkanaście stopni mrozu. Wtedy jednak należy pamiętać, że pracują z niższą sprawnością. W pozostałych okresach roku jednak pozwalają na znaczne oszczędności na ogrzewaniu i ciepłej wodzie użytkowej.

Czy pompa ciepła może chłodzić dom?

Tak, jest to możliwe, jednak jest to wymóg, który musi zostać zamieszczony w specyfikacji już na etapie planowania inwestycji, bo nie wszystkie pompy ciepła mają taką opcję. Korzystanie z różnic temperatur pomiędzy wnętrzem domu a środowiskiem zewnętrznym umożliwia ogrzewanie pomieszczeń zimą i chłodzenie ich latem.

Czy pompy ciepła są ekologiczne?

Ze względu na swój model działania pompy ciepła uznawane są one za odnawialne źródło energii, ponieważ prąd zużywany przez pompę podczas jej pracy stanowi jedynie niewielki ułamek jej mocy grzewczej. Nie bez znaczenia jest tak, że pompy pracują w oparciu o prąd elektryczny, więc jeśli jest on produkowany ekologicznie, np. w panelach fotowoltaicznych użytkowanie pomp nie wiąże się z emisją dwutlenku węgla.

Pompa ciepła czy kolektory słoneczne?

Pompa ciepła pracuje cały rok, a kolektory słoneczne pozostają zależne do pogody i działają przede wszystkim w ciepłych i słonecznych miesiącach. Kolektory są tańsze w eksploatacji, bo podczas swojego działania prawie nie zużywają energii, a pompy ciepła pobierają prąd przez cały rok. Oba rozwiązania mają swoje uzasadnienie, jednak decydują się tylko na jeden z tych systemów warto postawić na pompy ciepła – ich instalacja jest tańsza, dostarczają zarówno ciepłą wodę jak i ogrzewają pomieszczenia, a ich wymagania są mniejsze, bo mogą być ustawione właściwie w dowolnym miejscu, bez szczególnej charakterystyki, która jest niezbędna przy kolektorach słonecznych.

Jeśli jesteś zainteresowany tego typu inwestycją, skontaktuj się z nami, a zaproponujemy Ci skrojone na miarę rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb i chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.