man-is-holding-hand-drill-hands_73110-6337

FAQ rekuperacja

Czy rekuperacja wymaga osobnej instalacji?

Tak, rekuperacja wymaga położenia dodatkowych przewodów służących do pobierania zużytego powietrza oraz wprowadzania świeżego powietrza w każdym z pomieszczeń. Dodatkowo instalacja wymaga rekuperatora, czyli szczególnego rodzaju wentylatora mechanicznego, w którym znajduje się wymiennik ciepła minimalizujący jego straty, a także różnego rodzaju filtry. Opcjonalnie rekuperator może być wyposażony w grzałkę lub system chłodzenia – wówczas rekuperacja może częściowo zastąpić ogrzewanie zimą albo klimatyzację latem.

Czy rekuperacja może ogrzewać dom?

Nie stosuje się takich rozwiązań. Moc grzałki zastosowane w instalacji rekuperacyjnej jest zbyt mała, by mogła efektywnie ogrzewać pomieszczenia, nie taki zresztą jest jej cel. Rekuperacja ma za zadanie minimalizować straty ciepła podczas wymiany powietrza w domu, a nie zapewniać komfort cieplny jego mieszkańcom. W niektórych wypadkach można jednak rozważyć takie rozwiązanie, jednak ogrzewanie domu przy użyciu rekuperacji jest możliwe wyłącznie w domach pasywnych oraz niskoenergetycznych, gdzie poziom zaizolowania jest na tyle wysoki, że nawet niewielka moc grzewcza rekuperacji wystarczy, by je ogrzać.

Czy rekuperacja może zastąpić klimatyzację?

Nie stosuje się takich rozwiązań. W wypadku domów pasywnych i niskoenergetycznych o bardzo wysokim stopniu zaizolowania można rozważać taką opcję, jednak wiązać by się to musiało z dodatkową izolacją instalacji wentylacyjnej, tak by nie skraplała się w niej para wodna. Oznaczałoby to dodatkowe koszty i komplikację całego systemu, więc rekomendowanym rozwiązaniem w takim wypadku jest montaż osobnych urządzeń klimatyzacyjnych, co będzie prostsze i tańsze.

Czy rekuperacja może zastąpić oczyszczacz powietrza?

Tak, systemy filtrów w rekuperatorach skutecznie wychwytują z nawiewanego do pomieszczeń powietrza zanieczyszczenia, zawieszone pyły, szkodliwe dla zdrowia gazy, a także pyłki roślin. Posiadając instalację rekuperacji zimowy smog czy letnie pylenie nam niestraszne!

Czy rekuperacja jest głośna?

Przepływy powierza w instalacji są niewielkie – przy prawidłowym projekcie i montażu rekuperacja nie powinna generować dźwięków o takiej głośności, która mogłaby przeszkadzać podczas korzystania z wentylowanych w ten sposób pomieszczeń. Najgłośniejszym elementem systemu jest rekuperator, jednak umieszcza się go poza pomieszczeniami mieszkalnymi, tak by nie przeszkadzał domownikom.

Czy z rekuperacji wieje?

Wymiana powietrza w rekuperacji ma charakter stały, a co za tym idzie następuje powoli, przy niewielkich przepływach, przez całą dobę. Dzięki temu anemostaty, czyli elementy końcowe instalacji znajdujące się w pomieszczeniach nie wywołują wyczuwalnych prądów powietrznych, co tak dobrze znamy z tradycyjnych kratek wentylacyjnych w łazienkach i kuchniach.

Czy przewody rekuperacji się czyści?

Rekuperacja nie wymaga czyszczenia – przepływające przez instalację powietrze prawie nie zawiera zanieczyszczeń, które są wyłapywane przez systemy filtrów w rekuperatorze. Dodatkowo wnętrze rur PE stosowanych w tego rodzaju wentylacji posiada właściwości antystatyczne, antybakteryjne i antygrzybiczne. Z czasem wnętrze kanałów wywiewnych ulega zabrudzeniu, jednak nie stanowi to problemu, ponieważ powietrze, które się w nich znajduje, nigdy nie trafia do pomieszczeń, a tylko jest stamtąd usuwane.