20190701_192910

FAQ Klimatyzacja

Czy można schłodzić kilka pomieszczeń jednym klimatyzatorem?

Niestety nie. Każde pomieszczenie wymaga osobnej jednostki klimatyzacyjnej ponieważ klimatyzator pracuje do osiągnięcia konkretnej temperatury w pomieszczeniu i gdy to się stanie wstrzymuje swoją pracę dbając jedynie o to, by temperatura znów się nie podniosła. Oznacza to, że przy dwóch pomieszczeniach rozdzielnych drzwiami temperatura będzie spadać tylko w jednym z nich. W wypadku większej ilości pomieszczeń do ochłodzenia niezbędne jest zastosowanie klimatyzacji multisplit lub montaż osobnych, naściennych urządzeń w każdym z nich.

Czy klimatyzacja może ogrzewać dom?

Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne mogą zarówno chłodzić jak i ogrzewać powietrze, tak by utrzymywać zadaną temperaturę w pomieszczeniach, które obsługują. Oznacza to, że możliwe jest ogrzewanie pomieszczeń w ten sposób, ale warunkiem koniecznym jest wówczas zapewnienie klimatyzacji w każdym pomieszczeniu oraz doskonałe zaizolowanie budynku. W praktyce jednak rzadko stosuje się tego typu rozwiązania samodzielnie – zazwyczaj są to systemy awaryjne lub dodatkowe, stosowane na przełomie pór roku, wczesną wiosną i późną jesienią, gdy pomieszczenie trzeba jedynie lekko dogrzać.

Czy kupując mocniejszy klimatyzator mam pewność, że będzie lepiej chłodził?

Moc urządzenia dobierana jest przede wszytkom do powierzchni pomieszczenia, sposobu jego użytkowania oraz jego specyfiki, np. powierzchni okien czy ułożenia względem stron świata, w przypadku małych realizacji. W przypadku dużych i skomplikowanych projektów powinno się dokładnie obliczyć bilans zysków ciepła pomieszczeń, w których ma być zamontowana klimatyzacja. Oczywiście moc urządzenia musi być wystarczająca, by sprostać stawianym przed nim zadaniom, jednak nie ma sensu kupować klimatyzatora o znacznie większej mocy, na zapas, bo skuteczność chłodzenia nie będzie wówczas większa, natomiast cena zakupu oraz późniejsze rachunki za prąd już tak.

Jaką moc klimatyzatora wybrać?

Przyjmuje się ogólnie, że każde 10 metrów kwadratowych powierzchni chłodzenia to 1 kW mocy chłodniczej urządzenia, jednak jest to wartość orientacyjna. Przy projektowaniu instalacji należy wziąć pod uwagę szereg dodatkowych czynników takich jak stopień zaizolowania budynku, nasłonecznienie, wielkość i orientacja okien względem stron świata, sposób użytkowania pomieszczeń i liczba przebywających w nim osób, a także liczba działających w pomieszczeniu urządzeń elektrycznych i punktów oświetleniowych, które generują ciepło. Tylko taka kompleksowa analiza pozawala dobrać odpowiednią moc klimatyzacji.

Czy hałas klimatyzacji będzie przeszkadzał sąsiadom?

Montowane na zewnątrz agregaty generują hałas na poziomie około 47dB(A) w zależności od ich mocy. Jest to poziom hałasu zbliżony do gwaru w biurze czy normalnej rozmowy. Przy prawidłowym montażu nie powinien on być uciążliwy dla sąsiadów.

Gdzie zamontować jednostkę wewnętrzną?

Wewnętrzny moduł klimatyzacji powinien być zamontowany minimum 180 cm nad podłogą, jednocześnie ponad nim musi pozostawać co najmniej 5-15 centymetrów wolnego miejsca tak, by urządzenie mogło swobodnie zasysać od góry powietrze. Ważne jest, by cyrkulacja powietrza z klimatyzatora nie była zakłócana przez różnego rodzaju przeszkody, np. ścianki działowe, przepierzenia, meble, zasłony, rolety, a także by strumień schłodzonego powietrza nie był skierowany bezpośrednio na przebywających w pomieszczeniu ludzi. Warto również wziąć pod uwagę, że w pobliżu miejsca montażu musi być dostęp do prądu niezbędnego do pracy urządzenia.

Jak należy konserwować klimatyzację i co ile należy przeprowadzać jej przeglądy?

Odpowiedni serwis klimatyzacji ma kluczowe znaczenie dla trwałości instalacji, jej bezawaryjnej pracy oraz bezpieczeństwa i zdrowia ludzi przybywających w klimatyzowanych pomieszczeniach. Przegląd klimatyzacji należy wykonywać minimum raz w roku, a jego przeprowadzenie warunkuje utrzymanie gwarancji na urządzenia. W trakcie przeglądu następuje odgrzybienie klimatyzacji, czyszczenie/wymiana filtrów, oczyszczenie skraplacza/parownika, kontrola szczelności instalacji i ewentualne uzupełnienie czynnika chłodniczego, sprawdzenie instalacji odprowadzającej skropliny oraz kontrola pracy sprężarki i temperatury nawiewanego powietrza.

Jeśli jesteś zainteresowany tego typu inwestycją, skontaktuj się z nami, a zaproponujemy Ci skrojone na miarę rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb i chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.