Choć na pierwszy rzut oka pompa ciepła może wydawać się oszustwem, to stanowi ona wygodny i niedrogi sposób na ogrzewanie domu oraz produkcję ciepłej wody użytkowej. A to wszystko dlatego, że pompa ciepła wcale go nie produkuje, a jedynie wymusza jego przepływ z jednego miejsca do drugiego.
Z czego składa się pompa ciepła?
Pompa ciepła to dwa główne elementy – zewnętrzny i wewnętrzny. Zewnętrzny element, zwany też źródłem dolnym, pobiera ciepło z otoczenia, gruntu, wody lub powietrza. Wewnętrzny, zwany też źródłem górnym, oddaje to ciepło poprzez niskotemperaturowe elementy grzejne, przede wszystkim ogrzewanie podłogowe lub w postaci ciepłej wody użytkowej. Pomiędzy tymi dwoma elementami znajduje się jeszcze parownik i skraplacz oraz zawór rozprężny wymuszająca obieg czynnika w układzie. Cały system pozwala wykorzystywać do ogrzewania domu i wody ciepło znajdujące się w jego otoczeniu.
Jak działa pompa ciepła?
Zasada działania pompy ciepła jest bardzo zbliżona do funkcjonowania lodówki, tylko na odwrót. Wykorzystuje się w tym celu proste fizyczne procesy sprężania, rozprężania, parowania i skraplania. W pompach ciepła dzieje się to w następujący sposób: na początku procesu czynnik chłodniczy ogrzewa się i paruje korzystając z zasobów dolnego źródła. Co ważne proces ten zachodzi sprawnie nawet w niskich temperaturach. Podgrzany gaz trafia do sprężarki, gdzie wraz ze wzrostem ciśnienia rośnie też jego temperatura. To właśnie tutaj z kilku stopni różnicy robi się kilkadziesiąt, a gorący gaz szybko i skutecznie podgrzewa wodę w instalacji grzewczej poprzez wymiennik ciepła. Sprężony gaz skrapla się w kontakcie z chłodniejszą wodą i trafia do zaworu rozprężnego, gdzie dodatkowo obniża swoje ciśnienie i temperaturę. W ten sposób zimny i płynny czynnik chłodniczy trafia z powrotem do dolnego źródła i proces rozpoczyna się od początku. Jednocześnie woda z instalacji grzewczej rozprowadzana jest po domu poprzez niskotemperaturowe systemy grzejne, przede wszystkim ogrzewanie podłogowe, lecz także tradycyjne grzejniki ścienne oraz instalację wodno-kanalizacyjną, ponieważ podgrzana w wymienniku ciepłą woda może służyć także do kąpieli, mycia, prania czy gotowania.
Pompa ciepła jest 3-4 razy bardziej wydajna niż standardowe systemy grzewcze – oznacza to, że każda pobrana jednostka energii elektrycznej dostarcza 3-4 razy więcej jednostek energii cieplnej. Praca pompy polega na przesyłaniu ciepła z jednego miejsca w drugie, a nie na jego wytwarzaniu. Prąd zużywany jest więc tylko do transportowania energii obecnej w otoczeniu do wnętrza domu. Nowoczesne systemy tego typu są niezwykle wydajne.
Szczególnie korzystne z punktu widzenia ekologii i ekonomii jest łączne zastosowanie komplementarne aż trzech zielonych systemów w jednej inwestycji – produkowany przez panele fotowoltaiczne prąd może napędzać pompę ciepła, ogrzewającą dom i wodę, a dodatkowo rekuperacja zminimalizuje straty ciepła zapewniając czyste i zdrowe powietrze dla mieszkańców.
Jeśli jesteś zainteresowany tego typu inwestycją, skontaktuj się z nami, a zaproponujemy Ci skrojone na miarę rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb i chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.